• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim
     
 
           

Bahar Mevsiminde Havuzunuzdaki Değişimler

 

Artık bahar geldi, havuzunuzdaki değişiklikleri fark ediyorsunuzdur- balıklarınız yeniden hayata dönüyor, hatta bitki sürgünlerini bile görebiliyorsunuz. Ancak yaşanan bazı değişiklikler, fark ettiğiniz gibi aşırı yosun büyümesi, pek de istenen durumlar değildir. Havuzunuzun kıştan ilkbahara ve yaza yaptığı dönüşümü anlamak sağlıklı bir havuz ekosistemi sağlanması için gereklidir.

 

Hafta sonunu havuzunuzu temizlemekle geçirmiş veya anlaştığınız kişiye temizletmiş olabilirsiniz. Birkaç gün ..hafta geçer ve siz inanılmaz bir yosun dizisinin büyüdüğünü görürsünüz. ‘Yine mi’ diye kendi kendinize çığlık atarsınız. ‘Havuzumun temiz olduğunu sanıyordum!’ Arkadaşım, temizlik, özellikle de bahar başlangıcındaki serin suda havuzunuzun sadece yosunsuz olması demek değildir.

En az bakımla dengeli bir havuz ile luzumsuz bakımlar gerektiren bir havuz arasındaki fark sadece bir takım basit ve önemli faktör olabilir. Bakteri ve bitkilerin su sıcaklığı 55 C ’ye ulaşana dek düzgün büyümeye başlamamasına rağmen, sorunsuz ve berrak bir havuz için atılabilecek bazı basit adımlar yine de vardır.

Biz, mevsimin başında SAB ve EcoBlast yosun önleyici granülleri tavsiye ediyoruz. SAB, temiz suyu korumaya yardımcı güçlü bir fosfat bağlayıcı içerir, EcoBlast ise aşırı etkili bir yosun önleyicidir. Her iki ürün de mevsim boyunca kullanılabilir ancak su ısınıp faydalı bakteri ve su bitkileri devreye girene kadar özellikle uygun su koşullarını sağlamaya yardımcı olmada etkilidir.

Havuzun dengesi için havuz bitkilerinin gübrelenmesi de önemli bir faktördür. Güçlü, sağlıklı bitkiler fazla besinden çabucak faydalanır. Eko sistem ’in biri kısa diğeri uzun vadeli olan iki tür gübresi vardır. En iyi sonuç için her ikisini de kullanmalısınız. Kısa vadeli gübre bitkinizi bahar aylarında hızlıca büyütür, uzun vadeli gübreyse bitkinizi yıl boyunca beslemeye devam eder. Güzel, canlı ve gür bitkilere sahip olmakla kalmayıp, havuzunuz hem dengesini bozacak hem de balıklara, bitkilere ve su omurgasızlara zararlı etkileri dokunacak olası zararlı yosun önleyicileri de kullanmak zorunda kalmayarak,.berrak su kalitesine da kavuşacaksınız. Bu kısa vadeli kazanç kesinlikle uzun vadeli emekle elde edilir.

Soğuk su, yosunu pek rahatsız etmez ancak havuzunuzun ekosistemindeki diğer canlılar için 55 ° C inanılmaz bir seviyedir. Bakteri ve bitkiler bu yeşil canavara karşı ta ki su sıcaklığı 50 ° ile 55° C e ulaşıp o seviye civarında seyredene kadar harekete geçemezler. Ancak o zaman büyümeye başlarlar ve daha sonra yosunların tüketeceği fazla besinleri tüketebilirler. Bu, bahar aylarındaki korkulan yosun çoğalmasının sebebidir.

Bitkiler

Su bitkileri büyürken sudan bir çok besin alırlar ve bu onlara yosun artışına karşı fayda sağlar. Aktif bir biçimde büyüyene dek havuzda gizlenen doğal gübrelerden faydalanamazlar. Ama büyümeye başladıklarında doğal olarak yosunlarla besin için bir mücadeleye girerler, yosunlar besinsizlikten ölür ve havuz daha da temiz hale gelir. Bu bitkilerin sağladığı bir diğer fayda, özellikle nilüferlerin, havuzun üzerini kaplayarak suyun serin kalmasına yardımcı olması, suyu yeşillendirmenin yanında yosun dizisinin büyümesini engellemesidir.

Bakteriler

Bakterilerin de suyun berraklaşmasına ve bakımın azaltılmasına faydaları vardır ve büyümek, kolonileşmek için daha ılık suya ihtiyaçlar duyarlar. Bahar aylarında Aquascape Beneficial Bacteria for Bods gibi tamamlayıcı bakteriyi havuzunuza atarak havuzunuzun çabucak kendine gelmesine yardımcı olabilir ve onlara kolonileşebilecekleri bir alan sağlayabilirsiniz. Bakteriler fazla köşe ve yarıkları sevdiklerinden havuzunuzun dibindeki kaya ve çakıllar bakterilerin artması için uygun ortamı sağlar. Havuzunuzun dibine kaya veya çakıl atmaz ya da atamazsanız, bakterilerin kolonileşmesi için daha az yüzey olacak demektir. Ekosistem BioBalls gibi birçok yüzey alanı olan bir filtrasyon aracı içeren biyolojik bir filtre, en küçük yerlerde bile biyolojik filtreleme için en uygun koşulları sağlar. Bakterilerin artması için ne kadar çok yüzey olursa, biyolojik filtreniz o kadar etkili olur. Berrak su kalitesini artırmak onun yanında bakımı azaltmak daha az sorunun yaşanmasını sağlar ve size havuzunuzun daha fazla keyfini sürüp daha az bakımıyla uğraşmanız için zaman kazandırır.

Balıklar

Balıklar da su ısısına karşı hassastır, su ısınır ısınmaz daha bir hareketlilik görür ve balıkları yemlemeyi istersiniz. Kış ayları boyunca balıklarınızı özlemiş olmalısınız, ancak su ısısı devamlı olarak 55° C olmadan onları beslemeyin. Metabolizmaları hala yavaş durumdadır ve besinleri doğru düzgün sindiremezler. Eğer beslerseniz ve bu besin sindirilmezse bu, besinin balığın karnında çürümesiyle sonuçlanır ki bu durumda balığınız hastalanır ve belki de ölür. Balıklarınızı beslemeye başladığınızda, onlara Aquascape Premium Coldwater Fish Pellets gibi soğuk sulardaki balıklar için üretilmiş besinlerden az miktarda veriniz.

Lütfen Sabırlı Olun..

Sabırlı olmak zorundasınız. Havuzunuzu çeşit çeşit bitkiyle doldurmuşsanız, sıcaklık da iyiyse, ve havuzunuza Aquascape Beneficial for Pond da eklemeye başladıysanız, havuzunuz çabucak toparlanacaktır. En iyi sonuçları almak için faydalı bakterilerin devamlı bakım periyotlarında eklenmesi gerekir. Havuzunuzun hiç bir şekilde gerçekten dengelenemeyeceğinden ve havuzların sıklıkla kullanımlara bağımlı hale geleceğinden, geleneksel yosun önleyiciler kullanma düşüncesine kapılmayın. Aquascape’in doğal ürünlerini kullanarak Tabiat Anaya destek olun, havuzunuz ve çevre size minnettar kalacaktır.

SAB ve EcoBlast ürünlerini nereden alacağınıza dair bilgi için lütfen tıklayın,

 

       
 
  Haberler   
 
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım