• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim

      
Ekosistem Felsefesi

Ekosistem, çevresiyle birlikte tek bir birim olarak fonksiyon gösteren ekolojik bir topluluktur. Nasıl ki bir Su altı peyzajı ekosistem göleti, içinde bulunduğu çevreyle birlikte fonksiyon gösteren bir su bahçesidir …ya da övünmekten hoşlandığımız gibi.. biz Tabiat Anayla birlikte çalışırız, ona karşı değil.

Ekoloji kelimesi iki Yunanca kelimenin birleşmesinden meydana gelmiştir: oilcos, ev (yaşanılan alan) anlamında ve logos araştırma(anlamaya çalışma) anlamındadır. Terimsel olarak beraber ‘yaşanılan alanın araştırılması’ olarak söylenebilir.

Göletler gezegendeki en önemli ekosistemlerden biridir. Çevredeki tüm organizmaların kuşlar, balıklar, kurbağalar, bitkiler ve daha birçok mikroskobik organizmanın birbiriyle olan tüm ilişkilerine ev sahipliği yapar. Yani, göletler sadece kendi sınırlı bölgelerinde doğal ekosistem oluşturmakla kalmaz, ekolojik bölgenin tamamının yaşam döngüsüne veya topluluğuna da uyum sağlar.

Bir ekolojik bölge binlerce elementten meydana gelir. Su, bunların en temelidir. Her bir gölet bulmacanın bir parçasını oluşturur. Vahşi yaşam alanları ticari gelişmeler ve diğer etkenler nedeniyle tükendiği için o parçalar elenmiştir. Bu yüzden bu ‘bulmaca parçalarının’ mümkün olduğunca çoğunu yeniden canlandırmak ve korumak oldukça önemlidir. Arka avludaki bir gölet bir ekosistemin parçasını canlandırır ve büyük resmin –bölgesel çevrenin bir parçası halinde gelir.

Lokal bir ekosistem ya da gölet ekosistemi bir üçgene benzer. Lokal bir ekosistemde, su (göletler, akarsular ve göller) bir üçgenin tabanı gibi yataktır. Tabanın üzerinde yer alan her şey (bitkiler ve hayvanlar) doğrudan ya da dolaylı tamamıyla gölete bağımlıdır.

Göletlerin nasıl fonksiyon gösterdiğini ve içinde ne tür hayvan ve bitkinin yaşadığını anlamaya başladığınıza göre, doğadan korkmak yerine ona saygı duymayı öğreniyorsunuz. Gölet içine ve etrafına uygun bitki seçenekleri ve zaman verildiğinde, siz de avlunuzda oldukça faklı bir ekosistem yaratabilirsiniz. Göletiniz zamanla olgulaşıp doğanın güzel bir parçası haline gelecektir, siz sadece sabırlı olun.

Arka avluda bulunan bir gölet çok önemli görünmeyebilir ancak aynı anda fonksiyon gösteren böyle binlerce arka avlu ekosistemini düşündüğümüzde, çevreye karşı mutlaka olumlu bir etkisi görülecektir. Bu canlıların her birinin popülasyonu şimdiye dek yıllardır keskin bir düşüş göstermektedir. Kuşlar bile hayatta kalmaları için son derece önemli olan doğal yaşam alanlarının çoğundan sürüldüler. Göletiniz bu canlılar için güvenli bir yaşam alanı sağlayacak ve stresli şehir dışı ortamlarımıza hoş bir çeşitlilik kazandırmış olacaktır.

 

  Haberler   
 
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım