• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim
 

Ekosistem Göletleri

Eğer bir ekosistemin işleyişinin temelinde yatan bileşenlerle ilgili yeterli bilgiye sahipseniz, ekosistem göletlerini anlamanız daha kolaya olacaktır. Bir ekosistem göleti, etrafında bulunan yaban hayatına yiyecek, koruma ve güvenlik sağlamak için Tabiat Ana ile birlikte
çalışır. Ayrıca size tamamen doğal ve az bakım gerektiren bir cennet parçası sunar.

Bununla birlikte unutulmaması gereken önemli bir husus da, doğru bir ekosistemin yerleşmesi için, ekosistem yapbozunun her bir parçasının uygun sırası ve yerine yerleştirilmesi gerektiğidir. Eğer bu elemanlardan birini çıkarırsanız, dengesiz bir ekosisteme sahip olacak ve artık bu kadar az bakım gerektiren bir ekosisteminiz olmayacaktır. Ekosistem göletinizi çalıştırmak için gerekli olan elemanları kontrol ediniz:

Sirkülasyon sistemi gerçekten ve sadece “pompalar ve su tesisatı” demenin süslü bir yoludur. Uygun boyutta pompa ve boru çapı bir su öğesinin estetiği için çok önemlidir. Daha da önemlisi, etkili bir sirkülasyon sistemi, suyun sürekli dolaşmasına yardım eder ve sağlıklı balıklar ve bitkiler için gereken oksijen düzeylerini sağlar.


Uygun Filtrasyon Sistemi, hem biyolojik hem de mekanik bir filtre kullanımını kapsar. Biyolojik bir filtre, yüzey alanda yararlı bakterilerin çoğalmalarını ve sudaki fazla besinleri yok etmelerini sağlamaktadır. Mekanik bir filtre ise sadece suyu önceden filtreleyip pompayı barındırmakla kalmayacak, aynı zamanda gölet zemininde organik maddelerin birikmesini önlemek için su yüzeyindeki kalıntıları toplayacaktır.

Balıklar her ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Ne yazık ki, balıklar çoğunlukla bir bakım kabusu meydana getiren olarak görülmektedir. Yaygın inanışın aksine balıklar, gölet zeminin dibinde kalan besinler ve yosunlarla beslendiklerinden dolayı, aslında gölet bakımının daha az sıklıkla yapılmasını sağlayacaklardır.

Su Bitkileri Tabiat Ana’nın gerçek filtreleridir. Bitkiler, renk ve desen sağlayarak bir gölete özellik katan harika öğelerdir, ancak filtreleme açısından rakipsizdirler. Göletteki fazla besinlerle gelişen ve yosunları besin kaynaklarından mahrum bırakan, bir su bahçesinde bulunan su bitkileri, uygun bir alan sağlandığı taktirde, tüm ekosistemin sağlığı açısından çok büyük öneme sahiptirler.

Kayalar, Çakıl ve Bakteriler yıllardır bu hobinin tartışmalı unsurları olagelmişlerdir. Bu işin bir çok meraklısı, sistemlerinin bir bakım kabusu haline dönüşmesinden korktukları için kayalar ve çakıllardan uzak durdu. Bunun aksine, kayalar ve çakıl sadece göletinizin daha doğal görünmesini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda gölet gömleğini ultraviyole ışınlarının neden olduğu bozulmadan

korur ve yararlı bakterilerin sudaki atık besinleri ve gölet zeminindeki çözünmüş organik kalıntıları yok etmeleri için çok büyük yüzey alanı sağlarlar. Bütün bunların gerektiği gibi olması su bahçenizin sağlığı ve başarısı açısından fark yaratmaktadır. Kimyasal madde içermeyen bir su harikalar diyarı için bunları Tabiat Ana’ya karşı değil onunla birlikte çalışın! Gerçek şu ki, insanların çoğu, kolay ve mantıklı olduğu için su bahçeciliğin ekosistem yöntemini kullanmayı tercih etmektedirler. Az bakım gerektiren bir ekosistem göleti aileniz ve arkadaşlarınıza daha çok zaman ayırmanızı sağlar… Tabii ki göletinizin etrafında toplandığınızda!

 


Eğer kendi işini kendisi yapanlardansanız, Aquascape gölet kitlerini yerel bahçe merkezinizde bulabilirsiniz.  Kitlerimiz eksiksiz ve kolay kurulum kılavuzlarıyla birlikte gelmektedir… arka bahçe cennetinizin keyfini çıkarmadan önce uygulamanız gerek sadece 20 adım vardır.Ekosistem gölet kitleri ayrıca, su harikalar diyarınızın uzun yıllar boyunca keyfini çıkarmanız için bir Gölet Kullanıcı El Kitabı içermektedir.

Ekosistem göletinizi sizin için başkasının kurmasını tercih ederseniz, sadece bulunduğunuz bölgedeki Sertifikalı Aquascape Müteahhidini bulabilirsiniz. Bir Sertifikalı Aquascape Müteahhidini tuttuğunuzda size güvenebileceğiniz kaliteli bir iş sağlamak için zorlu bir sertifika programından geçtiğini biliniz. 
  Haberler   
 
   
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım