• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim

Fıskiye Peyzajı

Fıskiye Peyzajı masaüstü çeşmeler, saksıda su bahçeleri, tek başına duran çeşmeler, fıskiyeli çömlekler, su üzerine oluşturulan kara parçaları ve bir de zemin deposuna dahil edilmiş çeşmeler gibi küçük dekoratif su şekilleridir.

 

Saksıda Su Bahçeleri

   Eğer su bahçeciliği hobinizin ‘suyunu denemek istiyorsanız, küçük bir saksı su bahçeciği başlamak için harika bir fırsattır. Küçük kaplar genellikle avlu ve verandaya su eklemek için kullanılır ancak kapı önünde misafirleri karşılamak için de muhteşem bir görüntü verirler. Yalnızca göze hitap etmeyip, çocukların doğayı öğrenmelerine ve suya ilgisi olan tüm küçük çocukları ‘gölet’ yapımına bir başlangıç sağlamanın da eğlenceli bir yoludur.
Bir saksılı su bahçesi her türden kap kullanılarak yapılabilir. …su tutabildiği sürece..eski bir ayaklı küvet  ,

 

galvanizli bir kova, sevdiğiniz bir toprak kap veya eski bir viski varili..hepsinden de yeni su bahçeciğiniz için muhteşem saksılar olur. Kabınızı seçtikten sonra kabınızın suyu tuttuğundan emin olmanız gerek. Sırlanmamış çömleklerin kapatılması ve deliklerin tıkanması gerek. Viski varili gibi ahşap bir kap kenarından bir parça kauçuk astarla kaplanabilir. Kullandığınız yalıtım macununun bitki ve balıklar için güvenli olduğundan emin olun.

    Saksılı su bahçesi bitki olmadan bahçe olmaz. Bahçeyi kurarken normal saksı bahçeciliğindeki kurallar uygulanır. Farklı şekil ve boyutlardaki bitki dengesi, göze hoş gelen bir saksınız olacağını belli eder. Ya da, büyük bir saksınız varsa nilüfer gibi yalnızca tek bir özel bitkiyi veya daha küçük bir saksınız varsa sadece cüce su zambağı gibi bir bitkiyi ortaya çıkararak basit bir yöntemle çarpıcı bir bahçe oluşturabilirsiniz.

    Saksılı su bahçenize balık da eklerseniz, saksının su hacmini göz önünde bulundurun. Küçük vazolardaki su, çoğu balığı olumsuz etkileyecek aşırı sıcaklık değişimleri gösterir. Ancak küçük balıklar (sinekle beslenen) ılık suyu tolere edebilir. Eğer vazonuz yirmi galon suyu tutabilecek kadar büyükse her tür havuz balığını koyabilirsiniz.

    Sivrisineklerin durgun suya yumurta bırakacağından, sinekleri saksılı su bahçenizden uzak tutmak için çeşme başına ya da fıskiyeye uyacak küçük bir 75 gph'lik pompaya ihtiyacınız olacaktır. Çeşme etkisi istemiyorsanız, suyun hareket etmesi için pompa çıkışını  hemen su yüzeyinin altına yerleştirebilirsiniz.

    Bakımı kolaydır! Pompa düzeneğini uygun bir şekilde ve bitkileri su altında doğru seviyede tutmak için, zaman zaman buharlaşmayı telafi edecek miktarda su eklemeniz gerekecektir. Artık bahçenizin keyfini sürebilirsiniz, dikkat edin! Bir kere su bahçeciliğine başladınız mı artık dönüş yoktur. Sırada, kendi zemin göletinizi nasıl yapacağınızı öğrenmek var.

               

     Bağımsız çeşmeler, kurulumunun ve bakımının kolaylığı nedeniyle popülarite kazanıyor. Amerika genelinde bahçe merkezleri ve ev geliştirme mağazalarında bulunan geniş bir yüzey ve stil yelpazesi herkesin zevk ve bütçesine uygundur. Etkileyici pirinç çeşmelerden basit reçine çeşmelere kadar, bu şekiller 'bağımsız' yani çalışmalarını sağlayacak hiç bir parçaya gereksinim duymamaları  için tasarlanmıştır.  Masa üstü çeşmesi gibi, yapmanız gereken tek şey suyu eklemek, fişini takmak ve keyfini sürmektir. Bazı büyük üniteler için birkaç basit montaj işi gerekebilir.

   

     Kendi stil ve bütçenize uygun çeşmeyi bulduğunuzda, ihtiyacınız olan tek şey ona en uygun yeri bulmak olacaktır. Misafirleri karşılayacak şekilde evinizin girişine ya da serin yaz akşamlarının tadını çıkarmak için arka verandanıza koyabilirsiniz. Bahçe patikası yakınına veya evinizin giriş bölümüne yerleştirebilirsiniz. Hemen bahçe düzenlemenizi süsleyecek başka çeşmeler de isteyeceksiniz. Su sesi misafirlerinizi bahçeye çeker ve siz açık havanın tadını çıkarırken, bahçeniz gözlerinizi dinlendiren bir manzara sağlar.

Fıskiyeli Çömlekler and Spitterlar

     Bu büyük su öğeleri su döngüsünü sağlayacak şekilde bir yer altı rezervuarın üzerine kurulur. Çömlek suyla dolunca, su; onu çömleğe geri pompalayarak dönüşüm sağlayacak olan yer altı havuzuna akar. Eğer spitter ya da dekoratif bir çeşme daha çok hoşunuza gidiyorsa, kurulumu

   

rezervuarın üzerine yapabilir ve bir hortumla havuzdan spitter ya da çeşmeye su dolaşımını sağlayabilirsiniz.

    Aquascape, AquaBasin denen ektra büyük bir su haznesi(rezervuar) sağlar. AquaBasin 2,000 pounda (yaklaşık 900 kg) kadar dayanır ve 75 galon suyu ( yaklaşık 280 lt) tutar. Bahçe düzenlemesinde gerçekten etkileyici bir su öğesi için büyük bazalt sütunlar su havzasının üzerine yerleştirilebilir. Daha resmi bir görüntü için etkileyici bir pirinç heykel deneyebilirsiniz.

    Ev dekorasyonuyla kendi kendinize meşgul olmak istiyorsanız AquaBasini sadece birkaç saatte kurabilir veya Lisanslı Aquascape Yetkilisini kiralayabilirsiniz. Su Peyzajı, AquaBasin ile birlikte kullanabileceğiniz seramik çömleklerden pirinç heykellere, oyulmuş taş yapılara kadar birçok çeşit dekoratif ürünü de size sağlar. Dahası Su Peyzajı ürünlerine her yıl yeni dekoratif seçenekler ekler, böylelikle  bahçe düzenlemeniz için her zaman taze ve yeni bir şeyler bulabilirsiniz.

  Haberler   
 
 
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım