• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim
     
 
           
 

Göletiniz Balık Yetiştirmeye Elverişli mi?

   

Balıklarınızın rahat edebileceği bir göletiniz var mı? Bir göletin balıkların yaşayabileceği bir yer olup olmadığını etkileyen birkaç faktör bulunmaktadır, bu nedenle göletinize herhangi bir hayvan koymadan ya da yüzgeçleri olan birkaç yeni arkadaşı su bahçeniz için seçmeden önce balıklarınızın yaşam alanlarını değerlendirmek için birkaç dakikanızı ayırın. 

 

Büyüklük Önemlidir

Göletinizin büyüklüğü her şeyden önemlidir. Balıkları ve onların büyümelerini destekleyen gerekli büyüklükte olduğundan emin olmalısınız. Gölet balıkları genellikle uzunluklarının her bir inç’i için 10 litre suya gereksinim duyarlar ve de daha da büyüyeceklerini göz önünde bulundurup hazırlıklı olmalısınız. Bu nedenle, size ne kadar cazip gelirse gelsin çok fazla balıkla göletinizi doldurmayınız. Bazı gölet uzmanları biraz daha ileri gidip maksimum yoğunluk açısından, balıkların her bir ½ inçlik uzunlukları için 10 litre su önermektedir.

Bazı durumlarda, her bir 10 litrelik suya 2 hatta 3 inçlik balıklarla dolu göletlerle karşılaşabilir ve de oradaki balıklar da gözünüze iyi görünebilir. Ancak, bu yüklemenin yoğunluğu ve ekolojik zorlanması, bu göletleri kırılgan sistemlere dönüştürebilir. Suyun pH değeri düşebilir, balıklar daha yavaş büyüyebilir ve hastalıklar da çok sık görülebilir. 

Aşırı kalabalık olan bir göletten hasta balıkları kurtaramayacaksınız. Er ya da geç Tabiat Ana, balıkların bulunduğu sisteme bağlı olarak, ideal stoklama yoğunluğunu elde etmek için en sevdiğiniz balığı sizden koparacaktır. Daha sonra geriye kalanlar, sihirli bir el değmiş gibi sağlıklarına kavuşacaklardır. Bu nedenle, eğer göletiniz aşırı kalabalıksa, Tabiat Ana bu hayati adımı sizin için atmadan önce balıkların sayısını azaltın.

Günaydın, Güneş Işığı

Ayrıca biraz güneş ışığı alan göletler, balık için ürettiği değerli vitaminlerden dolayı yararlıdır. Güneş ışığı ayrıca, göletinizde bulunan bitkilerin büyümesine de yardımcı olur, dolayısıyla sudaki nitratı da azaltır. Ne yazık ki, hemen kalkıp göletinizin yerini değiştiremezsiniz bu yüzden, eğer gölgede olan bir göletiniz varsa, içine, suyu dengelemek açısından gölgeyi seven bikriler yerleştirin.

İki Fit

Gölet derinliğine gelince, koi balıkları çok seçici değildir. Sadece, yırtıcılardan kaçarken balıklara bir şans vermek için göletinizin yeterince derin olduğundan emin olun (genellikle 2 ila 2 ½ fit). Bu derinlik ayrıca kuzey iklimlerindeki kışlama balıkları için geniş alan sağlamaktadır.

Dengeleme

Gölet suyunuzun kalitesi balıkların sağlığı açısından çok önemlidir ve göletinizin dengelenmiş olduğundan emin olmak istiyorsunuz. Balıklar, bitkiler, filtreleme, sirkülasyon, kaya ve çakıllardan oluşan bir karışımın tamamı göletinizin ekosisteminde önemli rolleri bulunmaktadır. Tabiat Ana’ya karşı değil onunla ortak çalışın ve göletinizin keyfini sürmeye daha fazla zaman ve bakımına da daha az zaman harcadığınızı göreceksiniz.

 


 
  Haberler   
 
   
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım