• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim
     
 
           

Nilüferleri Ayırmak İçin Öneriler

 

Nilüferlerinizin üzerindeki yaprakların küçüldüğünü ya da daha az çiçek açtığını fark ettiğiniz oldu mu? Cevabınız evetse, nilüferlerinizin kökleri düğümlenmiş ve ayrılmalarının zamanı gelmiş demektir.

Nilüferin dikildiği ilk yılda, yaprakları havuzunuzun yalnızca küçük bir bölümünü kaplar. İkinci yıl, havuzunuzun üzerinde daha fazla yaprak olduğunu, yaprakların genişlediğini ve bir sürü de çiçek fark edersiniz.

 

Üçüncü ya da dördüncü yıl yaprakların biraz küçüldüğünü ve belki çiçeklerin de azaldığını görürsünüz. Nilüferlerin ayrılmalarının zamanının geldiğini belli eden diğer bir belirti de saksının çok kalabalık olmasından ötürü bitkileri gübreleyememenizdir.

Nilüferleri ayırmak basittir ve bunun için en iyi zaman, bitkinin uyuşukluktan çıktığı, büyümeye başladığı ve ilk küçük yaprakların yüzeyde görünmeye başladığı ilkbahardır. Nilüferleri ayırmak için, saksıyı havuzun dışına alın ve içindekini sağlam bir çalışma yüzeyine dökün.

Parmaklarınızla  sürgün ucundan 4 inç kadar yumru kökleri yoklayın. Burası keskin bir bıçak ya da el budayıcısıyla yumru kökü keseceğiniz yerdir. Başladığınız saksıdaki nilüfer, işiniz bittiğinde 10-20 hatta daha fazla sürgün verirse şaşırmayın. Bütün bu ayırma ve kesme işlemleri bitki için zor olacak ve küçük bitkilerin büyümeye başlayıp çiçeklenmesi bir ay ya da daha fazla zaman alacaktır.

Yeni Bir Yuva

İster saksıdaki nilüferlerinizin saksılarını değiştirmek için isterse ayırma işleminden sonraki en küçük bitkileriniz için olsun, ideal saksı boyutu 16 inçtir. Bu mümkün değilse o zaman 10 inç bir saksı işinizi görür. Saksı ne kadar küçük olursa, bitkinin büyümesi için o kadar dar alan olur, bitkinizde daha az yaprak ve çiçek görürsünüz, bitkinizin daha erken ayrılması ve/veya saksısının değiştirilmesi gerekir.

Saksılı bir nilüferi daha geniş bir saksıya nakletmek için, bitkiyi eski saksısından alın ve yenisine yerleştirin. Saksıyı doldurmak için yeterince toprak koyun ve etiket talimatına göre gübreleyin. Toprağın üzerini, eşelemelerini engellemek için havuzdaki balıkların ağızlarından daha büyük çakıllarla kaplayın .

Yeni ayrılmış ya da yalın kök nilüferi saksıya dikmek için, önce saksının üçte ikisini ağır toprakla (Aquascape Aquatic Planting Media) doldurun. Nilüfer yumru için saksının kenarına yakın yerden bir delik açın. Kesik uçlu nilüfer yumrusunu, saksının kenarına bitişik olarak yerleştirin ki kökün sürecek ucu saksının diğer tarafına kadar büyüyecek alanı bulabilsin. Her bir yumrunun süren ucunun önüne bir gübre tableti koyun. Genel bir kural olarak, sayısı üç ya da daha az yumruyu 8-10 inçlik bir saksıya, beşe kadar olan yumruyu da 16 inçlik bir saksıya koyun. Nilüferler iki tam gelişme mevsiminden sonra ya da garanti ediliyorsa daha erken ayrılmalı.

 
  Haberler   
 
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım