• Anasayfa
  • Hakkimizda
  • Ürünler
  • Çevre
  • Su Objeleri Hakkinda
  • Bayii Destek
  •  Olanaklar
  • Haberler
  • Iletisim
     
 
           

Su bitkilerinin temel özellikler

 

 

Su bitkileri, dengeli bir ekosistem havuzu oluşturmak için önemli bir faktördür. Su bitkilerinin havuza eklenmesi, bu hobiye neden başladığınıza bakılmaksızın, su bahçeciliğinin önemli bir parçasıdır. Geniş bir bitki seçeneğiyle çevreye güzellik ve doğallık kazandırır.

En önemlisi de, havuzun ekosisteminin dengelenmesine fayda sağlamaları ve azot, amonyak, nitratlar ve diğer mineralleri havuzdan temizleyen önemli biyolojik filtrelemeler kazandırmalarıdır.
   

Bu artık maddeler çoğunlukla suyun kötü görüntüsünün sebebidir.

Nihai sonuçsa, size  havuzunuzun keyfini yaşayacak daha fazla zaman bırakarak havuz bakımının en aza indirgenmesi olacaktır. Su bitkileri olmadan havuzunuz tam bir ekosistem olarak fonksiyon gösteremez.

Su bitkileri birkaç temel kategoriye ayrılabilir: nilüferler, kenar bitkileri, su yüzeyi ve su altı bitkileri ( oksijen verici olarak da bilinirler). Su bitkileri ayrıca, ‘tropikal’ ve ‘dayanıklı’ olarak iki ana türe ayrılabilir. Dayanıklı bitkiler soğuk iklimlerde kışı geçirebilirken tropikal bitkiler, soğuk iklim bölgelerinde bir yıl yaşayan bitki olarak kullanılsa da, sıcak iklim koşullarına daha elverişlidir.

Nilüferler

Nilüferler, en beğenilen su bitkilerinin arasındadır ve çoğunlukla da su bahçesinin temel süs öğesidir. Birkaç güzel nilüfer olmadan bahçe tamamlanmış görünmez. Muhteşem güzelliklerinin yanında havuzu serinletip, balıklara sığınaklık yapan önemli gölge alanları da sağlar. İdeal olarak, su yüzeyinin yüzde otuz ila altmışı su bitkileriyle kaplanmış olmalıdır.

Kenar bitkileri

Kenar bitkileri, dayanıklı ve tropikal bitkileri de bünyesinde barındıran açık ara en geniş su bitkisi grubudur. Çoğu gerçekten çok yıllıdır ve sevdiğiniz Sarı zambak ya da Rudbekya gibi yıldan yıla yeniden çıkar. Kenar bitkileri, güzellik katma ve filtreleme gibi önemli fonksiyonlar üstlenirler. ‘Kenar bitkisi’ denmesinin sebebi, tipik olarak kenarlarda yetişmesinden veya göl ya da havuzun ‘kenarı’ olmalarındandır. Kenar bitkileri, nemli topraklarda veya bitkinin dibiyle üst kısmını iki inç ila altı inç kadar kaplayan durgun suda büyür. Kenar bitkilerinin bazıları, eğir kökü, çuha çiçeği, kulkas kökü, tesbih çiçeği, su zambağı ve bir tür kahkaha çiçeğidir.

Su yüzeyi bitkileri

Su yüzeyi bitkileri isimlerinden de belli olduğu gibi sadece su yüzeyinde dururlar. Kökleri bitkinin altından tüm besinini sudan alacak şekilde sarkar. Çoğu su yüzeyi bitkisi, diğer bir çok su bitkisinin bulunduğu ya da dikildiği toprağa karşı besinleri sudan direk temizleyerek havuzların filtrelenmesi konusunda büyük fayda sağlar.

Su altı bitkileri

Adından da anlaşılacağı gibi bu tür bitkiler su yüzeyinin altında bulunur. Genellikle oksijen aygıtları olarak tanımlanırlar. Su altı bitkileri gün boyunca oksijen üretirler. Su altı bitkileri, neredeyse tamamen su altında yaşar. Bazıları çiçeklenir ve çiçekler çoğunlukla su yüzeyine çıkar. Bataklık seven, su otu, boynuz otu, tilki kuyruğu, nilüfergillerden bir tür ve deniz çayırı türü gibi bitkileri içerir. Çoğunlukla su altı bitkileri besinlerini direk sudan alırlar. Bu, besin için yosunlarla mücadele ettiği böylece de ekosistem dengesine fayda sağladığı anlamına gelir.

Hepsini bir araya getirdiğinizde

Tıpkı karada yaşayan emsalleri gibi, su bitkilerinin güzel bir karışımı su bahçenizin görselliğine en iyi etkiyi sağlar. Nilüferler, su yüzeyinde renk cümbüşü oluştururken, kenar bitkileri de havuzunuzu çevre manzarasıyla bütünleştirir. Kendinize bütün bu muhteşem seçenekleri yaşamak için zaman tanıyın, sizi cezbeden şeyi çok geçmeden bulacaksınız.

 

 
         
 
  Haberler   
 
 
Ekosistem Göletleri
 
Maxi Web Tasarım